Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o zapachowych woskach sojowych

Świece sojowe są już dobrze poznanym elementem wystroju wnętrz i umilania zimnych dni i wieczorów. Zagościły w naszych domach zyskując na popularności dzięki ekologicznemu i zdrowemu podejściu do życia.

A co wiemy o woskach sojowych

Zapraszam Was na wpis, w którym wyjaśnię Wam w jaki sposób używać wosków i dlaczego są one dobrym pomysłem, co najmniej na równi ze świecami.

Woski sojowe to świetna alternatywa lub uzupełnienie dla świec. Wyróżnia je najczęściej brak opakowania oraz sposób ich używania wszakże wosków nie palimy.

Są one wykonane z mieszanki wosku sojowego z olejkami zapachowymi i eterycznymi. Ich głównym zadaniem jest niesienie radości poprzez zapach.

Woski Naturalskiej zamknięte w batonie to rozwiązanie szczególnie wygodne - wystarczy ułamać kawałek, by cieszyć się zapachem na dużej powierzchni.

Jak należy używać wosków?

Jeżeli chcemy, aby ich zapach ogarnął całe pomieszczenie, najlepiej będzie użyć ich w specjalnie do tego przeznaczonym kominku.

Kominek taki składa się z talerzyka lub płaskiej góry, na której kładziemy kawałek wosku oraz z miejsca na małą świeczkę typu tealight znajdującego się pod talerzykiem.

Po odpaleniu świeczka podgrzewa górę kominka, co powoduje roztapianie się wosku i uwalnianie zapachu. Im cieplejszy będzie wosk, tym szybciej i mocniej zapach będzie się uwalniał.

Istotny jest zatem rozmiar i wygląd kominka - im szersza i bardziej płaska będzie góra, tym większa będzie moc zapachu - wosk będzie uwalniał go na większej powierzchni.

Polecam używanie wyższych kominków, gdyż zapobiegnie to przegrzaniu i przypaleniu wosku, do którego dochodzi w kominkach niskich. 

Z najłatwiej dostępnych kominków polecam kominek marki Bolsius, który można kupić w Rossmannie. Jest on w dobrej cenie (ok. 20zł, czasem w promocji po 12), a co najważniejsze, ma odpowiednią wysokość.

Aby nie doszło do przegrzania wosku i zbyt gwałtowego uwolnienia zapachu polecam palić świeczkę przez około godzinę. Sesje mogą być dłuższe, w zależności od preferencji, najważniejsze aby pamiętać, że im dłużej grzejemy, tym jest cieplej, mocniej i krócej.

Skąd wiemy, że wosk się "zużył"?

Wosk po oddaniu zapachu nie znika samoistnie z kominka. Jedynie olejki odparowują. Jeśli więc zauważysz, że obecny w kominku wosk już nie pachnie to oznacza, że czas zakończyć jego używanie. Wosk można wylać do kosza z ogólnymi odpadami - z czasem ulegnie biodegradacji. Jeżeli wosk zastygł, kominek możesz wstawić do lodówki na godzinę, a potem delikatnie podważ wosk i wyrzuć do kosza. Kominek domyjesz wodą z płynem do naczyń. Możesz go również umyć w zmywarce.

Kominek a zerowaste

Sam wosk nie generuje dużej ilości odpadów, natomiast polecam zwrócić uwagę w co jest zapakowany. Naturalska ubiera woski w papier i bibułę. Po zużyciu batonu koperty można użyć np. jako zakładki do książki.

Jeżeli używasz kominka na tealighty, głównym odpadem będą opakowania po świeczkach wykonane z aluminium. Należy je wyrzucić do odpowiedniego pojemnika.

Świeczki tealight polecam kupować ze sprawdzonych źródeł - dzięki temu będziesz mieć pewność, że są bezpieczne w używaniu i mają odpowiedni czas palenia. Mitem jest jakoby tealighty sojowe paliły się dłużej niż parafinowe. Na pewno są one bardziej ekologiczne, ale niekoniecznie produkowane z należytą starannością i dobrze dobranym rozmiarem knota. Rozmiar knota i jakość wykonania świeczki ma bezpośredni wpływ na ilość generowanych odpadów, dlatego polecam znaleźć sprawdzone rozwiązanie i odpuścić eksperymenty.

Oprócz "tradycyjnych" kominków na rynku występują również kominki elektryczne, w których talerzyk z woskiem podgrzewany jest ciepłem żarówki. Na plus tego rozwiązania jest fakt, że kominek nie generuje poświeczkowych odpadów, natomiast zużywa on prąd. Zauważyłam również, że kominek elektryczny wymaga większej ilości wosku, aby uzyskać tę samą intensywność zapachu, gdyż talerzyk podgrzewa się do niższych temperatur niż w przypadku świeczki i zapach uwalniany jest wolniej.

Co zrobić, aby używanie tradycyjnego kominka z talerzykiem było wygodniejsze - lifehack

Do kominka możesz wstawić silikonową papilotkę na muffina, a wosk umieścić w niej. Silikon nie emituje toksycznych temperatur, gdy jest podgrzany, więc to rozwiązanie jest bezpieczne, a po użyciu pozostawia się foremkę do zastygnięcia wosku i można go później bez trudu z niej usunąć. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość usuwania zużytego wosku. A wady? Z moich obserwacji są dwie - po pierwsze silikonowe foremki dają niższą temperaturę niż bezpośrednie umieszczenie wosku na talerzyku - zapach będzie uwalniał się wolniej i słabiej; po drugie - średnica foremek jest mniejsza niż średnica talerzyków, co również może mieć wpływ na intensywność zapachu. Papilotkę po usunięciu wosku polecam umyć w zmywarce, aby pozbyć się resztek poprzedniego zapachu.

A co jeżeli nie mam kominka?

Alternatywnie możesz wosk włożyć do szafy, aby pachniały nim Twoje ubrania. Natomiast jeżeli chcesz, aby jego zapach rozniósł się po mieszkaniu, możesz wrzucić go do szklanego niskiego naczynia i podgrzać całość w mikrofalówce. Gdy wosk się roztopi i będzie ciepły, zacznie uwalniać zapach.

Woski vs świece = aromaterapia

Woski, które zawierają olejki eteryczne będą działały aromaterapeutycznie - po podgrzaniu olejki uwolnią się do atmosfery zachowując swoje właściwości. Taki efekt w przypadku świecy jest znacznie słabszy, gdyż w niej olejki ulegają spaleniu, a zapach uwalniany jest przez roztopiny wosk krócej i mniej intensywnie. Zatem jeżeli zależy Ci na aromaterapii - wybierz woski.

Woski Naturalskiej poza bardzo intensywnym zapachem to również świetny pomysł, aby poznać niskim kosztem zapachy z naszej oferty i znaleźć swojego ulubieńca. Oferujemy miniatury w postaci serduszek na 1-2 użycia lub większe batony, które można podzielić na 8 równych części i podgrzewać wiele godzin.

A jeśli zabawa z woskiem wydaje Ci się zbyt skomplikowana i wolisz świece - oferujemy je w dwóch rozmiarach - średnie i duże.

Zapraszamy do sklepu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl